Čarovné kúzlo bábok a marionet
05.05.2015
Kedy: | 4. mája - 30. júna 2015 |
---|---|
Kde: | Zemplínska knižnica v Trebišove |
Bábky a marionety z divadelných predstavení Bábkového divadla v Košiciach vám ponúkame na výstave v Zemplínskej knižnici v Trebišove
od 4. mája 2015 do 30. júna 2015
kedykoľvek v čase otváracích hodín knižnice
Bábka – čo je vlastne divadelná bábka? No v podstate akýsi kúsok zafarbeného drievka oblečeného do rôznych handričiek a popritom je zavesená na motúziku či drôtiku. Taký je pohľad laika. No ak k tej bábke primerane upravíme aj priestor, ak ju uvedieme do pohybu a dáme jej hlas, ona ožije ako človek, ktorý už má aj svoj príbeh a dostane aj svoje meno. Najznámejšie typy bábok sú marionety (zavesené bábky ), maňušky (prstové bábky) a tieňové
bábky (vytvorené z tieňu dlane). História bábkarstva siaha až do Indie, Číny či Egypta. Najväčší rozmach bábkarstvo zažilo v stredoveku, kde dotváralo jarmočnú atmosféru.
Otcom vyše troch stoviek bábok nachádzajúcich sa v Bábkovom divadle v Košiciach je umelecký rezbár Milo Jaroš. Vyštudoval síce strojarinu a sedemnásť rokov aj pracoval vo Východoslovenských strojárňach, no práca s drevom ho lákala už od malička. Ale práca strojára a umeleckého rezbára, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, predsa len spolu súvisia. Ako sám pán Jaroš hovorí: „Žiadna bábka, žiadna divadelná scéna nemôže fungovať bez technickej presnosti a práve to ma naučila práca strojára. Divadlo sa skrátka bez technického cítenia robiť nedá. Je to akési prepojenie estetiky, krásna s technikou.“ V Bábkovom divadle v Košiciach teraz pracuje ako rezbár a vedúci dielne. Pričinením jeho rúk už vznikli bábky rôzneho druhu – najjednoduchšie maňušky, manekýni, javajky i najzložitejšie marionety. Jeho prvou bábkou bola drevená bábka Radcu z predstavenia Princ Nosáč.
Zhotovenie bábok je náročná práca. Najdôležitejšia je totiž tvár, ktorá určuje charakter postavy, ale aj to či je falošná, múdra či hlúpa, pyšná alebo láskavá. Najzložitejšie sú marionety, najmä, keď sa vyrábajú z dreva. Náročné sú na výrobu a na tzv. vodenie. No náročná je i výroba veľkých bábok – manekýnov, vo veľkosti človeka, pohybujúcich sa na kolieskach.