Katarína NÁDASKÁ - Kolobeh života: od narodenia až po smrť
24.05.2018
Kedy: | 31. mája 2018 |
---|---|
Kde: | Zemplínska knižnica v Trebišove |
Jedna z popredných a najznámejších slovenských etnologičiek Katarína Nádaská pozná veľmi dobre všetky slovenské zvyky a tradície. Jej bohaté skúsenosti a vedomosti, ktorými sa nezaprie, keď rozpráva v televízií či rozhlase, poznáme azda všetci. Dalo by sa povedať, že ona má odpovede na všetky otázky a slovenskú minulosť, ľudovú kultúru, tradície a zvyky má v malíčku.
O kolobehu života od narodenia až po smrť bude Katarína NÁDASKÁ rozprávať aj v Zemplínskej knižnici v Trebišove vo štvrtok 31. mája 2018 o 16:30 h.
Srdečne pozývame Trebišovčanov na zaujímavú etnografickú prednášku s významnou osobnosťou slovenskej etnológie.
O autorke:
PhDr. Katarína Nádaská, PhD. vyštudovala etnológiu, históriu a religionistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1993 do roku 2011 pôsobila ako vedeckovýskumná pracovníčka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, pedagogicky pôsobila na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Od roku 2011 do 2013 pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislava. V rokoch 2014 – 2016 pracovala ako odborná vedecká pracovníčka v Divadelnom ústave v Bratislave. Má za sebou viacero vedeckých dlhodobých stáží na európskych univerzitách napríklad Univerzita Viedeň, Univerzita Regensburg, Jagielonská Univerzita v Krakove. V súčasnosti pôsobí v samospráve, venuje sa historickému poradenstvu pre oblasť masmédií a filmu, prednáša na viacerých VŠ na Slovensku i v zahraničí.
Je autorkou 90 vedeckých štúdií, vyše 100 popularizačných článkov a spoluautorkou 5 regionálnych monografií a série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie.
Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venuje náboženskej etnológii, etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu, dejinám kresťanstva na území Slovenska, judaizmu, regionálnym dejinám, praktickým kurátorským vedomostiam a zručnostiam v múzejníctve.
(zdroj: Wikipédia)