Pozvánka na INTERVENCIE 2012

07.09.2012

Kedy: 10. - 15. septembra 2012

V každom slovenskom meste sa dá nájsť niekoľko umeleckých objektov, rozmiestnených vo verejnom priestore, ktoré pre miestnych obyvateľov už akosi splynuli s okolím, no návštevníkom občas vyrazia dych.

Sochy, reliéfy, mozaiky či fontány sú z väčšej časti dôkazmi až neuveriteľnej kultúrnej iniciatívy socialistickej ekonomiky, ktorá investovala verejné financie do „skrášľovania“ budov, námestí a ulíc veľkých aj malých miest vo vtedajšom Československu. Mnohé z týchto diel boli ideologicky poplatné vtedajšiemu režimu, no nájdu sa medzi nimi aj diela veľmi progresívne a nadčasové, výnimočné v európskom kontexte, vytvorené často umelcami zvučných mien. Približne tucet takýchto objektov sa nachádza vo východoslovenskom Trebišove.

Na niektoré z nich upriamili pozornosť ľudia z občianskeho združenia Kontext. Pozvali do mesta súčasných výtvarných umelcov, pôsobiacich na východe Slovenska a požiadali ich, aby svojim dočasným zásahom zmenili inštalované diela. Trebišovčanom sa naskytne nový pohľad na dobre známe miesta a objekty. Kontext si od podujatia sľubuje, že obyvatelia budú viac vnímať a zaujímať sa o svoje okolie a o to, čo sa vo verejnom priestore deje. „Verejný priestor bol od vzniku prvých civilizácií centrom kreovania občianskej identity a aj napriek nárastu významu virtuálneho verejného priestoru v súčasnosti, je ten fyzický, v podobe námestí a ulíc, stále dôležitou súčasťou spoločenského života mesta. Preto nebuďme k nemu ľahostajní“, hovorí o motivácii k projektu predseda o.z. Kontext a hlavný organizátor i kurátor Branislav Zurko.

Podujatie Intervencie 2012 bude prebiehať od 10. do 15. septembra v uliciach Trebišova. Od 10. septembra budú umelci pripravovať jednotlivé zásahy a program vyvrcholí v sobotu 15. septembra na Severnom námestí, kde bude od 15:00 pripravená pouličná čajovňa, o 18:00 prebehne vernisáž zásahov a program zakončí koncert skupiny Jack The Bear od 19:00.

Jednotlivé intervencie budú prebiehať v piatich lokáciách. Na dobre známu bublinu, abstraktnú sochu pred nákupným centrom na ulici Československej armády, svoje verše umiestni dvojica umelcov Ján Vasilko a Peter Králik, ktorá v roku 2003 založila Stranu železných, umelecké duo, „ktoré sa snaží po umeleckej stránke obraňovať práva strojov, industriálnych budov, starých JRD a klasického agrárneho vidieka.“

Peter Valiska-Timečko si vybral kontroverznú lokalitu námestia Š. B. Romana, centrálnej verejnej plochy v meste, ktorá však už niekoľko rokov chátra. Po predaji námestia spolu s priľahlým hotelom je jedinou badateľnou zmenou nedávne odstránenie sochy - fontány Jána Serbiana Zemplínska karička. „V súčasnosti sa námestie ocitlo, akoby “v zajatí času„ a to ma viedlo k ironickému zásahu, ktorý spočíva vo vytvorení site-specific červeného námestia a spievajúcej fontány“. Timečko pripravuje v Trebišove aj druhý zásah spoločne s kurátorom Branislavom Zurkom. Bude to aktuálny komentár k spolitizovaniu kauzy Pussy Riot, pre ktorý umelci využijú súsošie Múzy Kláry Patakiovej, inštalované pred budovou MsKS.

Zásah Jara Vargu nesie názov Neviditeľnosť stratených okamihov a autor ho zrealizuje na soche matky, inštalovanej pred budovou základnej školy v centre mesta, na ulici M. R. Štefánika.

Posledným umeleckým objektom v trebišovských uliciach, ktorý sa v budúcom týždni dočasne zmení pod rukami umelcov, je fontána Františka Patočku z roku 1968 na Severnom námestí, na ktorej počas vernisáže predvedú spoločný zásah Peter Kalmus, Peter Timečko Branislav Zurko. Fontána je domácim známa okrem iného tým, že sa v nej v lete kúpu malé rómske deti a túto skutočnosť sa rozhodli umelci okomentovať.

Inštalované zásahy si budú môcť obyvatelia a návštevníci mesta pozrieť do konca septembra. Od 17. do 30. septembra bude vo Múzeu a kultúrnom centre Južného Zemplína inštalovaná fotografická výstava z realizácie zásahov.

Vstup na všetky podujatia projektu je voľný. Intervencie 2012 podporila Nadácia Intenda v programe Oživujeme verejný priestor, ďalšími partnermi sú Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, Mesto Trebišov, 7art, Final a soudesune.com

© 2024 MESTO TREBIŠOV